پت اسکن چیست؟ - پزشکی، فیزیک - word

پنج‌شنبه 13 آبان 1395 ساعت 00:31
پت اسکن چیست؟ - پزشکی، فیزیک - word
پت اسکن چیست دانلود مقاله پزشکی و فیزیک با فرمت word شامل 8 صفحه
پت اسکن چیست؟ - پزشکی، فیزیک - word پت اسکن چیست؟ مقاله پزشکی و فیزیک با فرمت word شامل 8 صفحه
توموگرافی نشر پوزیترون که تصویربرداری PET یا پت اسکن نیز نامیده می شود، نوعی تصویربرداری پزشکی هسته ای است.
پزشکی هسته ای؛ شاخه ای از تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از مقدار کمی از مواد رادیواکتیو، تشخیص و درمان انواع مختلفی از بیماریها را امکان پذیر می سازد. این بیماریها شامل؛ انواع سرطان ها، بیماری قلبی و سایر موارد غیرطبیعی بدن انسان می باشد.
روش های تصویربرداری رادیونوکلوئید یا پزشکی هسته ای معمولاً روش های غیر تهاجمی، بی درد بوده، که در تشخیص بیماریها به پزشک کمک می کند. در این نوع روش تصویربرداری از مواد رادیواکتیو بنام رادیودارو یا رادیوتریسر استفاده می شود.
بستگی به نوع آزمون پزشکی هسته ای درخواستی، رادیودارو از راه تزریق وریدی، خوراکی ویا از راه استنشاق وارد بدن می شود ،سرانجام این رادیودارو در نواحی خاصی از بدن جمع آوری شده و انرژی آن به شکل اشعه گاما از بدن خارج می شود.
این انرژی گاما توسط دوربین گاما یا اسکنر پت یا پروب پت آشکار می شود.
این تجهیزات در ارتباط با کامپیوتر - پردازنده میزان رادیوداروی جذب شده بوسیله بدن -کار می کنند. پس از اندازه گیری و ارزیابی میزان رادیودارو، تصاویر مخصوصی از ساختار و عملکرد آن بافت یا اندام به دست می آید.
در برخی از مراکز، تصاویر پزشکی می توانند روی تصاویر سی تی اسکن یا ام آر آی قرار گیرند که نوعی تصاویر مخصوص از بهم آمیختگی یا رویهم قرار دادن این دو روش تصویر برداری به دست می آید.این نماها حاصل اطلاعاتی از دو نوع مطالعه بهم مرتبط است، که روی یک تصویر مورد ارزیابی قرار می گیرند. این کار منجر به ارائه اطلاعات دقیق و تشخیص درست خواهد شد.
همچنین سازندگان در حال ساخت دستگاههای ترکیبی PET/CT و SPECT/CT هستند که قادر خواهند بود تصویربرداری همزمان از یک ارگان در آن واحد انجام شود.
پت اسکن عملکرد های مهم بدن را مورد ارزیابی قرار می دهد این موارد شامل؛ جریان خون، مصرف اکیسژن، متابولیسم گلوکز و ... می باشند که در ارزیابی عملکرد مناسب ارگان ها به پزشک کمک می کند.

پت اسکن چیست؟ مقاله پزشکی و فیزیک با فرمت word شامل 8 صفحه   توموگرافی نشر پوزیترون که تصویربرداری PET یا پت اسکن نیز نامیده می شود، نوعی تصویربرداری پزشکی هسته ای است. پزشکی هسته ای؛ شاخه ای از تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از مقدار کمی از مواد رادیواکتیو، تشخیص و درمان انواع مختلفی از بیماریها را امکان پذیر می سازد. این بیماریها شامل؛ انواع سرطان ها، بیماری قلبی &n ...

دانلود


مقاله


پزشکی


فیزیک


پت


اسکن


تحقیق


pet


word